Avada Car Dealer News

КЗК разследва най-често големите търговски вериги, показва още анализ на Института за пазарна икономика

Точно 34% от обществените поръчки, които са проведени в България през 2023 г., са били само с един участник. Подобен е процентът средно и в ЕС – 37%. В България, обаче, прякото договаряне, чрез което обикновено се избягва Закона за обществените поръчки (ЗОП), достига 23%, докато средното за ЕС е 5%. Това съобщиха от Института за пазарна икономика на събитие, посветено на ролята на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в защита на пазара и конкуренцията. Според ИПИ е нужно да се обърне по-голямо внимание на дейността на КЗК и действията й, които предопределят пазарните процеси и цените.

Съставът на Комисията за защита на конкуренцията е назначаван при редовното управление на ГЕРБ и мандатът й изтичаше през юни 2021 г. Тогава обаче беше удължен извънредно с още две години, които изтекоха през юни 2023 г. Вече година и половина обаче парламентът не избира нов състав.

Липсата на конкуренция в обществените поръчки беше констатирана и в доклад на Министерството на финансите под ръководството на Асен Василев. Той изследваше процедурите в 27-те най-големи общини възложители и показа, че 58% от всички поръчки са възложени или в състезание с един кандидат, или на такова, в което всички освен един са били отстранени. Това отговаря на 64% от всички средства, разпределени през поръчки.

Обществените поръчки
Според Петя Георгиева, икономист в ИПИ, поръчките с един участник би трябвало да достигнат средно 10-20%, за да може да се гарантира нормален пазар.

По принцип ЗОП дава възможност на възложителите да прекратят поръчката и да започнат нова процедура, когато се яви само един участник, за да гарантират прозрачност и конкуренция, но това много рядко се случва.

Георгиева отбеляза още, че в проведените процедури има голям брой изключения, които дават възможност на възложителите да избегнат закона – например те се позовават на националната сигурност или на интересите на гражданите и продължават процедурата.

През 2023 г. са били проведени 23 хил. обществените поръчки на стойност над 23 млрд. лв., което надхвърля 10% от БВП. Около 8% от поръчките се обжалват в КЗК и през миналата година са били подадени 1500 жалби. Анализът показва, че 57-67% от жалбите остават без уважение от комисията.

ИПИ са изследвали възложителя с най-голям брой жалби – агенция “Пътна инфраструктура”, която е провеждала поръчки на стойност между 470 млн. и 7 млрд. лв. Само при нея 67% от процедурите се обжалват в КЗК.

Бавната антимонополна работа
От правна гледна точка решенията на КЗК в антимонополната й работа са издържани, но пък поставят много въпроси за тяхната житейска правдивост, става ясно от анализите.

В периода 2019 – 2023 г. КЗК има 570 решения по Закона за защита на конкуренцията, като най-много, 255, са за забрана на нелоялната конкуренция и 183 са за концентрация на предприятия, само 21 дела са за злоупотреба с монополно или господстващо положение – 21.

От 183 дела за концентрация, има само две забрани и те са известни на всички – забраните за продажба на ЧЕЗ и Дунарит, има и една санкция, че фирмата не е уведомила комисията за действията си предварително, коментира Зорница Славова. Според анализа в 90% от случаите КЗК решава, че от концентрацията няма да настъпят вредни последици за пазара или не е необходимо да разглежда сделката, защото няма концентрация.

За 5 години са наложени над 30 млн. лв. глоби за подвеждаща реклама, като те зависят от приходите на рекламодателя. В ½ от случаите, в които са гледани сигнали за такава реклама, не е установено нарушение.

ИПИ смята, че процедурите за доказване на картелни споразумения са бавни и обикновено не доказват нищо. Процедурата за разследване на пазара на олио, например, е продължила повече от две години, тези за пазарите на яйца и млечни продукти продължават.

Освен това КЗК има предпочитани ответници и обикновено, когато по медиите има съобщения за рязко поскъпване на някакви хранителни стоки, КЗК започва да проверява големите търговски вериги, през които обаче минава само ⅓ от търговията на дребно в страната.

“КЗК има непропорционална фиксация върху търговските вериги, докато ⅔ от пазара остават извън полезрението й”, смятат от ИПИ.

Там пък, където са установени забранени споразумения от наложени глоби на 61 фирми, само 20 са получили санкции, защото останали са декларирали нулеви обороти, за да избегнат санкцията.

Източник: седмичник Капитал